Ekonomi

Batı Akdeniz ihracatı 1 milyar doları aştı

Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri (BAİB) Lideri Ümit Mirza Çavuşoğlu, yaptığı yazılı açıklamada bölge ihracatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bölge ihracatının 1 milyar doları aştığını açıklayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “İhracatımız 1 milyar 8 milyon 455 bin 568 dolara ulaştı. Bölgemizden 1906 firma 158 ülkeye ihracat yaparak geçen yıla göre 2 gün önce 1 milyar doları aşan ihracat rakamına katkı sağladı. Dünyayı etkisi altına alan ekonomik durgunluğa rağmen , Batı Akdeniz ihracatçılarının küresel bazda faaliyetlerini kesintisiz sürdürmesi gelecek için umut veriyor.”ifadeleri kullandı.

Yaş sebze ve meyvenin en çok ihracat yapılan branşlarda ilk sırada yer aldığını kaydeden Çavuşoğlu, doğal taş ağırlıklı madenciliğin ikinci, ağaç ve ormancılık işlerinin üçüncü, kimya maddelerinin dördüncü, demir ve demir dışı metallerin ise beşinci sırada yer aldığını bildirdi.

Çavuşoğlu, 1 Ocak-16 Mayıs tarihleri ​​arasında sırasıyla Rusya, Almanya, Çin, Ukrayna ve Romanya’nın en çok ihracat yapılan beş ülke olduğunu vurguladı.

Yurtdışındaki ekonomik daralmanın sona ermesiyle bölge ihracatının yeni başarı hikayeleri yazmasını beklediklerinin altını çizen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Rusya ve Ukrayna ile yaşanan savaşa ve küresel ekonomik gerilemelere rağmen ihracat rakamlarımızı korumak, sürdürülebilir kılmak ve bölge ekonomisinin en değerli aktörlerinden biri haline getirmek değerlidir. BAİB olarak artırmaya yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu çerçevede önümüzdeki haftalarda eğitim faaliyetleri yürüteceğiz, onları pazarlama faaliyetlerine alarak, iş görüşmeleri yaparak, ihracat bağlantıları kurarak misyonumuzu yerine getireceğiz.”

bogazkalehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu