Ekonomi

Fed ve ECB, bankalara 10 yılda enjekte ettikleri paranın yüzde 90’ını geri çekebilir

Bir Fed ekonomistinin makalesine göre BeslediVe AMBSon on yılda bankalara enjekte ettikleri paranın yüzde 90’ı, şişirmeve faiz oranlarının ekstra likiditeyi gereksiz kıldığı bu zamanda para çekebilir.

Rapor, önümüzdeki hafta Portekiz’de yapılacak ECB yıllık toplantısında üst düzey merkez bankacılarına sunulacak. Para PolitikasıTeşvike ihtiyaç olmadığı için Fed ve ECB’nin bankacılık sisteminde ne kadar nakit tutması gerektiği sorusu üzerinde durulacak.

Fed Yönetim Kurulu’nun kıdemli danışmanlarından biri olan makalenin yazarı, Fed’in ABD devlet tahvillerini veya daha az talep edilen varlıkları kabul edip etmediğine bağlı olarak, Fed’in mevcut toplam rezervlerini 600 milyar doların ortasından 3.3 trilyon dolara düşürebileceğini iddia ediyor. .

Benzer bir formda ECB’nin teminat olarak sadece Alman devlet tahvillerini kabul etmesi halinde mevcut 4.1 trilyon euro olan likiditenin 521 milyar euroya düşebileceği ifade ediliyor.

Hem Fed’in hem de Avrupa Merkez Bankası’nın bilançolarında devlet tahvilleri ve diğer borçlanma senetleri bulunduğundan, her iki senaryo da yakın gelecekte tamamen mümkün görünmüyor.

Forex Haber Merkezi

ortakoy-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu