Teknoloji

NASA, Bir Kara Deliğin ‘Bir Öğününü’ Fotoğrafladı

ABD’nin ulusal uzay ajansı NASA, uzayda gözetleme araçlarımızın lenslerine nadiren düşen bir olayı yakalamayı başardı. Kara deliklerin nesnelerin yakınına çekildiğini biliyoruz. Peki siz hiç kara deliğin bir cismi yuttuğu ana şahit oldunuz mu?

Bu olayın görüntüleri geçtiğimiz yıllarda paylaşılmıştı. Şimdi NASA’nın yeni bir ‘ bir kara deliğin bir nesneyi ‘çektiği’ anı yakalamayı başardı . Gelin birlikte duruma bir göz atalım.

250 milyon ışıkyılı uzaklıktaki kara delik bir yıldızı yuttu

Son zamanlarda çok sayıda NASA teleskopu, bir kara deliğin kendisine çok yakın yörüngede dönen ‘şanssız’ bir yıldızı yuttuğu anı gözlemlemeyi başardı. Dünyadan yaklaşık 250 milyon ışıkyılı uzaklıktaBaşka bir galaksinin merkezindeki bu kara deliğin bir yıldızı yutması neden bu kadar değerli?

Çünkü kaydedilen bu yıldızın yutulduğu an, en yakından gözlemlenen . Ayrıca olay nedeniyle açığa çıkan parçacıklar nedeniyle daha önceki araştırmalar tam olarak görülememişti.

Yıldız, kara deliğin yerçekimi tarafından güzel bir şekilde parçalandıktan sonra, gökbilimciler yüksek gücü keşfettiler. röntgende Çarpıcı bir artış gördüler. Bu, yıldız malzemesinin kara deliğin “üzerinde” olduğu gibi doğru bir şekilde kara deliğin içine çekildiği anlamına gelir. Korona’denilen çok sıcak bir yapı oluşturduğunu gösterir.

Olayı simüle eden bir animasyon:

Korona bildiğimiz şey virüs değil . Gökbilimciler, elektronlarından sıyrılmış sıcak plazma veya gaz atomlarından oluşan bir buluta Corona diyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu