Haber

Netanyahu: Gazze’ye saldırılar devam edecek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların devam edeceğini belirterek, “Operasyon uzun ve zorlu olacak. Biz buna hazırız.”

Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği Aksa operasyonunun ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik tam abluka ve bombardımanı 22 gün boyunca devam etti. 27 Ekim’i 28 Ekim’e bağlayan gece, çatışmaların başlangıcından bu yana Gazze’ye en ağır hava saldırıları gerçekleştirildi. Şehirdeki tüm telefon ve internet erişimi kesildi.

İlgili Makaleler

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 22. gününde de devam ediyor. İsrail, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki bombardımanını yoğunlaştırırken, gözler bölgeye yapılması planlanan kara operasyonuna çevrildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu akşam düzenlediği basın toplantısında, dün gece yoğunlaşan hava saldırılarının ardından operasyonun ikinci aşamasına geçildiğini söyledi. İsrail’in hedefinin açık olduğunu belirten Netanyahu, “Amacımız Hamas’ın askeri ve idari birimlerini yok etmek ve rehineleri evlerine geri getirmektir.”

Kara harekâtının başlatılması kararının savaş kabinesi ve güvenlik kabinesi tarafından oybirliğiyle alındığını vurgulayan Netanyahu, “Komutanlarımız ve askerlerimiz arkalarında İsraillilerin olduğunu biliyor.”
Amalekliler ile İsrailoğulları arasında yaşananları hatırlatan ve İncil’den alıntı yapan Netanyahu, “Hatırlıyoruz ve savaşıyoruz. Tek amacımız Hamas’ı mağlup edip topraklarımızda varlığımızı sağlamaktır.”
İsrail’in tüm insanlık için çabaladığını belirten Netanyahu, “Batı ve Arap dünyasındaki müttefiklerimiz biliyor ki biz kazanamazsak sıra onlara gelecek.”
ABD, İngiltere, İtalya, Almanya, Hollanda, Yunanistan ve diğer ülke başkanlarının ziyaretlerine değinen Netanyahu, “Açık bir mesaj getirdiler. Sizi destekliyoruz ve zaferinizi bekliyoruz.”
Netanyahu, Gazze Şeridi’ndeki operasyonların uzun ve şiddetli olacağını belirterek, “İlk aşama Kara Kuvvetlerimizin güvenli bir şekilde girmesine yardımcı olacak büyük bir hava operasyonunun düzenlenmesidir.” “Kazanacak olan biziz” ifadelerini kullanan Netanyahu, “Daha yolun başındayız” dedi. – TEL AVİV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu