Haber

CHP’li Çakırözer: “Basın İlan Kurumu taslağı yeniden düzenlenmeli”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Basın İlan Kurumu’nun yerel basına yönelik taslak duyurusunun site yöneticileri ve basın meslek kuruluşlarıyla istişare edilerek yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Çakırözer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Basın İlan Kurumu’nun yerel basına yönelik ilan düzenleme taslağı hazırladığını söyledi. Taslağın 13 Ocak’ta son halini alarak “Anadolu basınını yok olmaya mahkum edeceğini” savunan Çakırözer, yerel internet haber sitelerinin ve gazetelerin yönetmelikteki ilan şartlarını sağlayamayacağını açıkladı.

Anadolu medyasının mevcut durumunu değerlendiren Çakırözer, bu taslaktaki şartların gerçekçi olmadığını belirterek, “İnternet siteleri çalışan sayısı, haber sayısı ve izlenme sayısını karşılayabilirse ziyaretçi sayısı da olmaz. Taslak böyle olursa birçok site kapılarını kilitler, şartları sağlasalar bile reklam almak için 24 ay beklerler. “Hiçbir site bu şartları sağlayamayacak ve almak için daha fazla ziyaretçi, gerçeklerden yüz çevirecek ve dergilere ve tıklama haberlerine yönelecekler. Bu gerçekleştiğinde halkın haber alma hakkı elinden alınmış olacaktır.” dedi.

CHP’li Çakırözer, “Taslağın gazeteciliği değil sermayeyi özendirdiğini, seçime yakın uygulamasıyla yerel basını iktidarın borazanına çevirmeyi amaçladığını” öne sürerek, yerel medya, site yöneticileri ve basın meslek kuruluşları ile istişare edilerek yeniden düzenlenmelidir.” bir teklifte bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu